21. yy Ruhsal Cinsellik ve Aşk Üzerine

Cinselliğin ve Aşkın ruhsal yönünü keşfettiğimiz çağımızda iki cinsiyetin de kendi cinsel kimliğinden arınmasını anlatan yeni mitlere ihtiyaç duyuyoruz. Ataerkil kalıplar gün geçtikçe çöküyor Anima ve Animus deneyimi belirginleşince. Kendimizi bedensel kimlik ve cinsiyetin ötesine geçmemizde Aşk öldüren ve tekrar doğuran ve besleyen bir şeye dönüşüyor. Bu yeni miti de yaşıyoruz ama sadece inançla değil, akıl ve ruh emeğini de koyarak. Kendimizden ayrı bilemediğimiz gizli aşığımız içimizdeyken bazen yalnızlık yavanlığı bırakabiliyor. Kendimizi keşfetmek bir yandan egoizm yapabilir. Ancak soyundukça soyunmak da mümkün hem bireyin kendi içinde kendiyle veya ilahi olanla deneyimlediği aşk ile hem de dünyevi aşk-evlilik ilişkilerinde.

Kendimiz gibi bir insanla birleşmemizde kendimizde de birleşiyoruz ve buradan bütün canlı cansız varlıkla birleşebiliyoruz.

Belki de Bedendeki Ruhu ve Ruhtaki Bedenin kesiştiği yerde bir arabölgeden baktığımızda… Yeni bir kapı açılıyordur. Dünyevi ve İlahi Aşk’ı ayırmak bu noktada eskide kalmış bir illüzyon, ayırmayalım aksine birleştirelim. Böylece eski hatalardan dersimizi alıp gülüp geçebiliriz. Hepimiz Ana değiliz, hepimiz de Baba değiliz ama Çocuk olarak geliyoruz ve toplumsal algımızı buna merkezlediğimiz zaman Anne ve Babaların da ebeveynleri olabiliyoruz. İkisini de içimizde biliyoruz ve deneyimliyoruz. Gelecek de tarihimizdir. Tarihin tekerrüründe dönme ve öteleme olduğu kadar, yönelme ve niteliksel değişme de olabiliyor.

Sonsuzluğun içe doğru gitmesi var bir de, bu en merkezdeki şuurumuza şah damarımızdan da yakın olan ve neredeyse 0 diyebileceğimiz 1/∞ olduğu yere ulaşmamıza eş zamanlı olarak oradan sonsuza giden bir düşünce hareketini tetikleyebilir şimdi .

(0 < 1/∞ > 1 <∞> ∞)

Saf İdeal Aklın kurgularının gerçekleşmesinde, üremeye devam etmemiz insanlığın da adım adım muradına gitmesine sebep olmuyor mu, gelişen DNA’mız gelişen algımız, gelişen teknolojimiz ve düşüncelerimiz ile paradigmalarımız da değişiyor ve hakikatin önündeki kabuğu soyuyoruz her çileden çıkışlarda ve çığır açışlarda. İdeali tahayyülümüzde hep tutuyoruz, sadece gerçekleştirmek istediğimizde doğal br şekilde direnç ve kayıp olabiliyor. Ancak zamanın doğal akışında da her zaman daha ileri gidiyoruz. İdeale olan arzu algımızın gelişmesiyle tatmin edilemez bir şey haline mi geliyor, yoksa bunun bir sonu var mı? Bireyleşme ekseninde tamamlanma ile evrensel bir tamamlanma umudu da doğuyor. Aydınlananlar dönerler ve aydınlatırlar.

Mesafesizlikte ikilik bir yaratıcı güç açığa çıkarıyor. İkinin bir olduğu yerde birleyen/birleştiren ve birlikten meydana gelen bir üçüncü vardır ki Teslis’e gönderme yapıyor. Bu üçüncü cinsellikten doğan bir birey olabildiği kadar eğer fiziksel döllenme olmazsa, bilinçaltındaki üreme güdüsü soyut planlarda döllenmeye yol açar. Bu durumda ikinin bir olduğu yerde hayatın özünden gelen bir akışı da açabiliyoruz, üçüncü unsur olarak. Dünyevi Aşk bu noktada İlahi Aşka da bir kapı açıyor, ancak İlahi Aşk arzusu olmazsa bu kapı da açılmıyor, ki bu Aydınlanma muradımızın önünü kapayan unsuru farkındalıkla ortadan kaldırmamız için şimdi değilse ne zaman harekete geçeceğiz.

İşin sırrı Çocuk-Birey ve Toplumu Merkez alan bir sosyal yapının farkındalıkla inşasında keza Ataerkil düzenin negatif ve çağdışı yönünde güç sevdası içinde kadınlar da güçlenirken bir yandan maskülen taraflarını belirginleştiriyor. Anaerkil tarihimizden gelen alana yaygın bilinç halleri ise burada net algılanamıyor, ancak internet gibi bir kollektif bilinç var. Analar doğurmaya devam ediyor. Psişemizde iki cinsiyetin üretken birliğini içsel olarak da yakalamamızda bir hikmet var. Çocuk cinsel enerjisini arkadaşlarıyla oyunlarında masumiyetiyle deneyimler ve gördüğü her şey içine işler. Bu onun gelişmesine ve öğrenmesine yardımcı olur, keza gonadların üretimi için yediğinin içtiğinin de %40 kadarını sarf etmiyordur. Bir yetişkinde bu enerjinin süblimleşmesini, beden/zihin/ruha takviye yapmasını engelleyen en önemli unsur, aile ve toplum tarafından bireye yüklenen cinsellikle ilgili yanlış ve negatif kodlamalar. Masumiyet bereketiyle geliyor. İffet burada sublimleştirici/aşkınlık getiren, tatmin ise bütünsel olarak sağaltıcı bir güç.

Erkek tohumunu dökmediğinde içinde büyüyebilir ve mevcut halinin ötesine hamile kalabilir, ancak günümüzde pornografinin pençesinde şehvete kapılıp cinsel tatminsizlik yaşama uğruna tohumunu kaybediyor ve boşalmayı orgazm sanıyor, halbuki sadece bir enerji kaybıdır ve kayıp tatminsizlik yaratıyor, Aynı şekilde kadın da erkeğin bu durumuna bağlı olarak suyu bile ısınmadan tatminsiz kalıyor. Kadın da doğurma arzusunu içindeki erkekle birleşerek içsel olarak gerçekleştirebilir. Ancak bütün bunları yapmayı Dünyevi ilişkilerimizdeki dinamiklerde doğruyu arayarak bulabiliyoruz. Geçmiş Yaşamlar psişenin bütünlüğündeki içsel kişilikleri belirleyerek bir ego yapısı oluşturuyor. Ölüyoruz ve kaldığımız yerden yeni bir zamanda yeni ortam koşullarında yeni derslerle devam ediyoruz. Bu yüzden psişemizde her iki cinsiyetin de deneyimini taşıdığımızı düşünüyorum. Bu soyut bedenlerimizin iki cinsiyeti de Anima ve Animus üzerinden taşımasını mümkün kıldığını düşünerek hareket ettiğimde Ruh kendini karşıtların birleşiminde gösterdi. Bu Symposion diyaloğundaki Eşler anlatımına da gönderme yapıyor. Platon ve birçok Yunan filozof Gizem Kültlerine inisiyeydi, Kadim Bilgelik bunu hep biliyordu. Diotima gibi Kurtezanlar (Hetaira) Aşk üzerinden toplumda önemli rol oynayan erkeklerin bu yaratıcı yönüne ulaşmalarını ve aşkın bilinç hallerine geçmelerini ve ilhama bağlanmalarını sağladığını düşünüyorum, aynı gizemleri tecrübe ve ifşa eden biri olarak. El ele tutuşmanın bile zihni sakinleştirmesi ve berraklık getirmesinde genç aşıklara dolan o herşeye karşı koyabilecek güç hissinde bir şeyler gizli. Hz. İsa’nın da suyu şarap yaptığı yer bir düğündü.

Fizik ve fizikötesi cinselliğin doğru anlaşılması dinlerde belirtilen sembolik hakikatleri deneyime getirdiğine ve buradaki irfanın içinde toplumsal inançların çoğunun abesle iştigal olduğuna şahit olabiliriz. Kelime-i Şehadet şartında bile kusur oluşturuyor Hayat-Ölüm-Ölüm Ötesi ve Cinsellik Öğretilerinin saklanması. Bu dayatma cehalet murattan kopuştur ve her ne kadar geçmişte gerekli görülmüş olsa bile ataerkil çağdan gelen en sinsisinden bir zina ve fitne iblisidir toplumu kırıp geçiren. Dünyevi hayata geldiğimiz kapıya suçlulukla ve cehaletle gelmenin neresi mantıklı olabilir ki, doğamızı hakkıyla bilerek ve cinselliğin sanatını işleyerek cennete giden basamakları omurgamızda bulabiliyorsak, yoksa ahirette de buraya döndüğümüzü regresyon veya aktif imgelem çalışması yapmak anlatabiliyor. (Bruno Mars – Locked Out of Heaven, Led Zeppelin – Stairway to Heaven, Tom Robbins – Jitterbug Perfume, Her ne kadar Mevlana’dan alıntı olsa da Nu – Man-O-To)

Zihnin de bir bedeni var. Zihnin duyuları hayaller ve düşüncelerin algılamaya yönelmesiyle mümkün, alıcıları açmak için hem eril hem dişil yönlerin birlikteliği gerekiyor. En temel Tantrik çalışmalardan biri çiftlerin hayallerinde birleşmesidir, bu fizik bedenimizden soyunmamızı ve cinsel polarizasyonun zihinsel bir şekilde kalkmasını sağlıyor. Bundan sonrasında çiftin fiziksel cinsellikte de birliktelik deneyimi eşikleri geçerek öte boyutlara daha rahat erişebiliyor. Burada gelişen sezgisel ve zihinsel aşkınlık çiftin Aşk hayatına da büyük bir uyum getirebiliyor, konuşmadan anlaşmak gibi.

Thelema öğretisindeki 0=2 Mistik Formülü iki birimin birbirini yok ederken birbirini tamamlamasını üzerinden konumuzla çok alakalı. Bu formülün elde edilişi;

1 – 1 = |+1| + |-1|

Burada iki birimin cinsel deneyim içinde birleşmesinde birbiri içinde kaybolması ve daha nice derin anlamlar keşfedilebilir.

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s